AMS1117-3.3V, 1A, SOT-223 Voltage Regulator IC (Pack of 5 ICs)
SKU: RM000139
Robomart
Availability:
In stock
Product Highlights
  • Output Current 1A .
  • High Efficiency Linear Regulators.
  • Line Regulation 0.2% (Max).
  • Load Regulation 0.4% (Max).
  • Temperature Range: 40?C to 125?C.
77.00 85.00 (Incl. GST)
In stock
  • Cash on Delivery (COD) available on orders above 599/-
  • Free shipping on prepaid orders above 999/-
  • 2 Days Return Policy!
  • Dispatch in 24-48 Working Hours from Warehouse!
The LM1117-3.3V / AMS1117-3.3V is a series of low dropout voltage regulators with a dropout of 1.2V at 1A of load current. It has the same pin-out as Texas Instruments’ industry standard LM317.
Features of LM1117-3.3V / AMS1117-3.3V, 1A, Voltage Regulator 3.3V,  SOT-223 Package
  • Output Current 1A .
  • Line Regulation 0.2% (Max).
  • Load Regulation 0.4% (Max).
Applications of LM1117-3.3V / AMS1117-3.3V, 1A, Voltage Regulator 3.3V,  SOT-223 Package Low Dropout Linear Regulator 3.3V.